Interaktiv demo

Sådan ser din restaurants dashboard ud.

Ikke et skærmbillede og ikke en funktionsliste — det er den skærm, du får dag ét, allerede med én måned i den. Læs den, som du ville læse din egen: hvad gik galt, hvad gik godt, og hvad kostede det.

Eksempelrestaurant — Pizzeria Roma, juni 2026

Pizzeria Roma er en opdigtet restaurant — ikke en kunde, ikke et casestudie og ikke et resultat, nogen har opnået. Hvert tal nedenfor er et gennemarbejdet eksempel, og regnestykket holder: linjerne summer til totalerne, og totalerne summer til overskuddet. Intet her kan redigeres eller gemmes, og den samme måned serveres frisk ved hvert besøg.

Vis mig dashboardet

Ingen tilmelding

Prøv gratis — 3 dage

Klar på 30 minutter

Dashboard på dansk

Pizzeria Roma

Kun læsning

Omsætning og udgifter

Omsætning mod udgifter denne måned
KategoriBeløb
Omsætning€33.000
Udgifter€31.820
Resultat før skat€1.180

Resultat før skat

Din omsætning minus alle dine udgifter.

€1.180

Omsætning
€33.000
Udgifter
-€31.820
Resultat før skat
€1.180

+11.1%ift. sidste måned

Samlet omsætning

€33.000

Omsætning pr. kategori
KategoriBeløbAndel
Kort€20.32861.6%
Kontant€9.24028.0%
Andet€3.43210.4%
I alt€33.000100.0%
  • Kort€20.32861.6%
  • Kontant€9.24028.0%
  • Andet€3.43210.4%

Samlede udgifter

€31.820

Udgifter pr. kategori
KategoriBeløbAndel
Mad€12.67239.8%
Payroll€11.45136.0%
Husleje€4.40013.8%
Andet€3.29710.4%
I alt€31.820100.0%
  • Mad€12.67239.8%
  • Payroll€11.45136.0%
  • Husleje€4.40013.8%
  • Andet€3.29710.4%

Food cost

Hvor stor en andel af din omsætning der går til mad.

38.4%

Over den sikre zone — reager

Food cost mod dens sikre zone
NøgletalVærdi
Food cost38.4%
Sikker zone28.0% – 32.0%

Sikker zone: 28.0% – 32.0%

€2.112 mere mad, end denne måneds omsætning kan bære.

+3.1point ift. sidste måned

Payroll

Hvor stor en andel af din omsætning der går til personale.

34.7%

På sporet

Payroll mod dens sikre zone
NøgletalVærdi
Payroll34.7%
Sikker zone30.0% – 35.0%

Sikker zone: 30.0% – 35.0%

Tilbage inden for båndet efter 38.9% i maj.

-4.2point ift. sidste måned

Omsætning mod break-even

Over break-even med €1.180

Denne måneds omsætning mod break-even-punktet
NøgletalVærdi
Omsætning denne måned€33.000
Omsætning der skal til for break-even€31.820
Til overs€1.180
Omsætning denne måned
€33.000
Betalt for måneden
€31.820
Til overs
€1.180

De første €31.820 af omsætningen dækkede kun måneden. €1.180 var det, der var tilbage — en normal driftsdag her indbringer €1.100, så én stille uge ville have visket det ud.

Videogennemgang · 14 min.

Vil du hellere se med? Hele dashboardet på 14 minutter.

Det samme dashboard som ovenfor, skærm for skærm: hvorfor hver funktion findes, hvad den fortæller dig, og hvordan du bruger den.

Videoen er på engelsk.

Overblik over master.restaurant-dashboardet: resultat før skat, samlet omsætning og samlede udgifter for måneden, food cost og lønomkostninger

Sæt nu din egen måned ind i den.

Tre dage, dine rigtige tal, intet kort. Hvis din food cost ligger der, hvor Pizzeria Romas gør, ser du det på den første skærm — mens der stadig er noget, du kan gøre ved det.

  1. Opret din konto

    Navn, e-mail og adgangskode. Intet kort, ingen betaling.

  2. Indtast din måned

    Omsætning og omkostninger for én måned — de samme poster, som du ser hos Pizzeria Roma.

  3. Læs resultatet

    Food cost, lønninger og break-even målt mod de sikre intervaller, præcis som i dette eksempel.

Pizzeria Roma findes ikke. Dens omsætning, dens udgifter og hver procent på denne side er et gennemarbejdet eksempel, skrevet for at vise, hvordan dashboardet læser en måned — ikke research, ikke et benchmark, og ikke nogen kundes resultater. Tallene er bevidst konsistente, så du kan tjekke dem: udgiftslinjerne summer til €31.820, omsætningslinjerne summer til €33.000, og forskellen er de €1.180, måneden gav. Det ene rigtige tal her er vores eget: €4.000 sparet det første år, vi drev vores egen restaurant med disse tal.