Tältä ravintolasi dashboard näyttää.
Ei kuvakaappaus eikä ominaisuuslista — vaan näyttö, jonka saat ensimmäisenä päivänä, jo yhden kuukauden tiedoilla täytettynä. Lue se niin kuin lukisit omaasi: mikä meni pieleen, mikä onnistui, ja mitä se maksoi.
Esimerkkiravintola — Pizzeria Roma, kesäkuu 2026
Pizzeria Roma on keksitty ravintola — ei asiakas, ei tapaustutkimus eikä kenenkään saavuttama tulos. Jokainen luku alla on läpilaskettu esimerkki, ja laskelma pitää paikkansa: rivit summautuvat kokonaissummiksi, ja kokonaissummat summautuvat voitoksi. Mitään tässä ei voi muokata tai tallentaa, ja sama kuukausi tarjoillaan tuoreena jokaisella käynnillä.
Ei rekisteröitymistä
Valmis 30 minuutissa
Pizzeria Roma
Vain lukuLiikevaihto ja kulut
| Kategoria | Summa |
|---|---|
| Liikevaihto | €33 000 |
| Kulut | €31 820 |
| Tulos ennen veroja | €1 180 |
Tulos ennen veroja
Liikevaihtosi miinus kaikki kulusi.
€1 180
- Liikevaihto
- €33 000
- Kulut
- -€31 820
- Tulos ennen veroja
- €1 180
+11.1%verrattuna edelliseen kuukauteen
Liikevaihto yhteensä
€33 000
| Kategoria | Summa | Osuus |
|---|---|---|
| Kortti | €20 328 | 61.6% |
| Käteinen | €9 240 | 28.0% |
| Muu | €3 432 | 10.4% |
| Yhteensä | €33 000 | 100.0% |
- Kortti€20 32861.6%
- Käteinen€9 24028.0%
- Muu€3 43210.4%
Kulut yhteensä
€31 820
| Kategoria | Summa | Osuus |
|---|---|---|
| Ruoka | €12 672 | 39.8% |
| Payroll | €11 451 | 36.0% |
| Vuokra | €4 400 | 13.8% |
| Muu | €3 297 | 10.4% |
| Yhteensä | €31 820 | 100.0% |
- Ruoka€12 67239.8%
- Payroll€11 45136.0%
- Vuokra€4 40013.8%
- Muu€3 29710.4%
Food cost
Kuinka suuri osuus liikevaihdostasi kuluu ruokaan.
38.4%
Turvallisen vyöhykkeen yläpuolella — toimi
| Mittari | Arvo |
|---|---|
| Food cost | 38.4% |
| Turvallinen vyöhyke | 28.0% – 32.0% |
Turvallinen vyöhyke: 28.0% – 32.0%
€2 112 enemmän ruokaa kuin tämän kuukauden liikevaihto kestää.
+3.1prosenttiyksikköä verrattuna edelliseen kuukauteen
Payroll
Kuinka suuri osuus liikevaihdostasi kuluu henkilöstöön.
34.7%
Suunnitelman mukaisesti
| Mittari | Arvo |
|---|---|
| Payroll | 34.7% |
| Turvallinen vyöhyke | 30.0% – 35.0% |
Turvallinen vyöhyke: 30.0% – 35.0%
Takaisin vaihteluvälillä toukokuun 38.9% jälkeen.
-4.2prosenttiyksikköä verrattuna edelliseen kuukauteen
Liikevaihto suhteessa break-eveniin
€1 180 break-evenin yläpuolella
| Mittari | Arvo |
|---|---|
| Liikevaihto tässä kuussa | €33 000 |
| Break-eveniin tarvittava liikevaihto | €31 820 |
| Ylijäämä | €1 180 |
- Liikevaihto tässä kuussa
- €33 000
- Maksettu kuukaudesta
- €31 820
- Ylijäämä
- €1 180
Ensimmäiset €31 820 liikevaihdosta kattoivat vain kuukauden. €1 180 oli se, mikä jäi jäljelle — normaali toimintapäivä täällä tuo €1 100, joten yksi hiljainen viikko olisi pyyhkinyt sen pois.
Katsotko mieluummin? Koko dashboard 14 minuutissa.
Sama dashboard kuin yllä, näkymä kerrallaan: miksi kukin toiminto on olemassa, mitä se kertoo sinulle ja miten sitä käytetään.
Video on englanniksi.

Nyt lisää oma kuukautesi.
Kolme päivää, oikeat lukusi, ei korttia. Jos food cost on samalla tasolla kuin Pizzeria Romalla, näet sen jo ensimmäisellä näytöllä — kun voit vielä tehdä sille jotain.
Luo tili
Nimi, sähköposti ja salasana. Ei korttia, ei maksua.
Syötä kuukautesi
Yhden kuukauden myynti ja kulut — samat rivit kuin Pizzeria Romalla.
Lue tulos
Food cost, palkat ja kannattavuusraja turvallisiin vaihteluväleihin verrattuna, kuten tässä esimerkissä.
Valmis 30 minuutissa
Pääsy heti
Pizzeria Romaa ei ole olemassa. Sen liikevaihto, kulut ja jokainen prosenttiluku tällä sivulla ovat läpilaskettu esimerkki, kirjoitettu näyttämään, miten dashboard lukee kuukauden — ei tutkimus, ei vertailuarvo, eikä kenenkään asiakkaan tulos. Luvut ovat tarkoituksella johdonmukaisia, jotta voit tarkistaa ne: kulurivit summautuvat lukuun €31 820, liikevaihtorivit summautuvat lukuun €33 000, ja ero on kuukauden tuottama €1 180. Ainoa oikea luku täällä on omamme: 4 000 € säästyi ensimmäisenä vuonna, jona pyöritimme omaa ravintolaamme näillä luvuilla.